Бразилієць став п'ятою людиною, що була вилікувана від сказу

Кажани - резервуар природного сказу в Бразилії

Чотирнадцятирічний Матеуш дош Сантош да Сильва став п'ятою в світі людиною, яку було вилікувано від сказу. Це повідомляють офіційні джерела охорони здоров'я Бразилії.

Бразильський підліток, його сімнадцятирічний брат Лукаш та десятирічна сестра Міріа були покусані кажанами в листопаді минулого року. Лукаш та Міріа померли через тиждень після зараження, проте Матеуша вдалося вилікувати.

Матеуш да Сильва - п'ята людина в світі, що була вилікувана від клінічних проявів сказу

Хлопцеві вдалось одужати завдяки новаторському лікуванню, під час якого у нього ініціювали штучну кому. Це дало змогу захистити його мозок від пошкоджень, тоді як імунна система працювала над виробленням антитіл до вірусу сказу. Таке лікування має значні ризики для здоров'я пацієнта, проте за відсутності альтернативи, вже застосовувалось в Бразилії: в 2009 році за таким же протоколом було врятовано бразильця Марчіано Менезеса.

Матеуш був доставлений до шпиталя Тропічного Медичного Фонду з ознаками високої температури, тремтіння та заніміння рук, в той же день, коли від сказу померла його сестра. Зазвичай, після прояву клінічних ознак лікування хворих на сказ не ефективне: терапія спрямовується на полегшення страждань пацієнтів. Проте хлопця вдалось врятувати завдяки застосуванню "протоколу Мілуокі".

Експериментальне лікування сказу запроваджене американським доктором Родні Вілоубі полягає у введенні хворого до медикаментозної коми для запобігання пошкодження мозку та застосування противірусних препаратів. Процедура була вперше застосована в 2004 році для лікування Джини Гіс, США, яка повністю одужала та після річного курсу реабілітації відновила своє здоров'я. Проте застосування протоколу не завжди допамагало хворим: деяких пацієнтів не вдавалось спасти, інші помирали після одужання внаслідок ускладнень викликаних пошкодженням мозку. Скептиками висловлюються сумніви щодо ефективності такого лікування, адже всі вилікувані пацієнти були заражені кажанами, діагноз у тварин не був підтверджений лабораторно, а вірус від хворих людей не був виділений. Проте факти смерті інших осіб, що мали контакти з цими ж хворими тваринами та безальтернативність лікування сказу дають даній процедурі право на життя.

Матеуш да Сильва провів 40 діб у відділенні інтенсивної терапії в стані коми за підтримки штучної вентиляції легень. Весь час медичний персонал контактував з доктором Вілоубі, який оцінював і коригував лікування. Доктор Антоніо Магела, лікар-інфекціоніст Тропічного Медичного Фонду, який координував терапію, вважає, що одужання підлітка стало можливим через ранню діагностику захворювання та негайну госпіталізацію.

Наразі хлопець виписаний з реанімаційного відділення та вже встав ліжка у візок. Він здатний реагувати на присутність близьких, відмовляється від їжі, яка йому не подобається, але все ще кволий та не може впевнено рухатись. Доктор Магела зауважив, що хоча вже можна святкувати перемогу над вірусом, необхідно бути обережним в прогнозами - хвороба може відзначитись своїми ускладненнями: "Проте те, що хлопчик здатний спонтанно ковтати та дихати незалежно, свідчить, що його нервова система збережена і відновлюється". Пацієнт буде у шпиталі щонайменше ще 4 місяці, для спостереження та реабілітації.

Марчіано Менезис був вилікуваний від сказу в 2009 році проте й досі проходить реабілітацію

Марчіано Менезес, перший бразілієць, врятований від сказу вісім років тому, знаходився у лікарні дев'ять місяців і досі лишається під наглядом. Зараз йому 24 роки, він переніс декілька ортопедичних операцій на атрофованих кінцівках, але все ще лишається у візку.

Дізнатись більше про: